Kürtçe konuşan işçilere saldırı

Trabzon merkez Ortahisar ilçesinde bulunan Trabzon Havalimanı’nın tadilat işlerinde çalışan Kürt inşaat işçileri aralarında Kürtçe konuştukları için şantiye güvenliği ve diğer çalışanların saldırısına uğradı. Ağrı ve Vanlı olan inşaat işçileri, sabah işbaşı yapmadan önce yemekhane önünde çay içtikleri sırada yanlarına gelen güvenlik görevlileri ile tartıştı. Kavga büyürken saldırıya uğrayan işçiler ve saldırganlar karşılıklı birbirinden şikayetçi oldu.

‘OLAYI DUYUNCA…’

Olaya tanık olan işçilerden Bilal Aktekin Mezopotamya Haber Ajansı’na konuştu. Aktekin şunları söyledi: “Arkadaşlarımız şantiye yemekhanesinin önünde çay içerken Vanlı kendi aralarında Kürtçe konuşmuşlar. Bu sırada yanlarına gelen güvenlikler ‘Kürtçe konuşmayın’ demiş. Bunun üzerine arkadaşlarımız ‘Herkes kendi anadilini kullanır, bizde kullanırız’ dediği için tartışma büyümüş. Çevreden gelenlerin de katılmasıyla birlikte yaklaşık 20 kişi, 4 arkadaşımıza saldırmış. Bizde olayı duyunca koğuştan çıktık ve kavgayı ayırmaya gittik. Ardından havalimanı karşısında bulunan özel harekat polislerinin de aralarında olduğu polisler gelip, kavgayı ayırdı ve arkadaşlarımızı karakola götürdü. Hastaneye giden arkadaşlarımız darp raporu alarak, şikayetçi oldu. Onlar da arkadaşlarımızdan şikayetçi olmuş.”

‘BU ÜLKEDE HERKES DİLİNİ KONUŞUYOR, BİZ NEDEN KONUŞMAYALIM?’

Bu olayda kendilerini üzenin dillerini konuşamamak olduğunu vurgulayan Aktekin, “Sıkıntımız kendi dilimizde konuşmamıza izin verilmemesi. Bu ülkede herkes kendi dilini rahatça konuşuyor, biz neden konuşamayalım. Kürt işçilerde sabahtan akşama kadar burada emek vererek, ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Bizde kendi dilimizi rahatça konuşmak istiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x