Kilo vermeyle ilgili 10 efsane çürütüldü

Kalorisi hesaplanan, lezzetli sağlıklı yemek tarifleri koleksiyonu için Sağlıklı Diyet Planımız da dahil olmak üzere kilo vermenin en sağlıklı yollarını keşfedin .

EFSANE 1: Kilo vermek için meyve ve sebze tüketin

İnsanlar, meyve ve sebzeler gibi ‘bedava’ yiyeceklerden bahsediyor; bu yiyeceklerin kalori içeriği çok küçük olduğu için aslında göz ardı edilebilir. Ancak hiçbir yiyecek ‘bedava’ değildir çünkü hepsi bize bir miktar enerji sağlar ve herhangi bir şeyden yeterince yerseniz, bu kalori alımınızı etkiler.
Amacınız kilo vermekse, tavsiyem meyve ve sebze alımınızı takip etmeniz olacaktır çünkü diyetinizin tüm resmini görmek önemlidir; toplam enerji alımınızı gerçekten bilmenin tek yolu budur. Belirli bir kilo verme hedefiniz varsa ve kalori açığı yaratmaya çalışıyorsanız o zaman tam olarak ne yediğinizi bilmeniz gerekir.

EFSANE 2: Süper gıdalar veya takviyeler kilo kaybını hızlandırabilir
Lahana, kurşun geçirmez kahve, zerdeçal, yaban mersini veya yeşil çay diyet dualarınızın cevabı mı? Üzgünüz ama kilo kaybınızı önemli ölçüde etkileyecek hiçbir yiyecek veya takviye yok.

Diyelim ki günde 3000 kalori paket pizza tüketiyorsunuz ama aynı zamanda üç poşet lahana da tüketiyorsunuz. Hala kalori fazlalığı içinde olacaksınız ve bol miktarda doymuş yağ ve tuz almış olacaksınız. Bu, bu yiyeceklerin bir faydası olmayacağı anlamına gelmiyor ve oldukça besleyici olma eğilimindeler, ancak sihirli bir çözüm olmasını ummak yerine genel olarak sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye odaklanmamız çok önemli; çünkü öyle bir şey yok. bir.

EFSANE 3: Düşük karbonhidratlı diyetler en iyisidir
Kısıtlayıcı bir diyetle, başlangıçtaki kaybın biraz daha hızlı olduğunu görebilirsiniz. Ancak çoğu çalışma uzun vadede hiçbir fark olmadığını gösteriyor. Karbonhidratları kesmenize gerek yok, ancak onları biraz azaltmak ve daha fazla protein tüketmek yardımcı olabilir; eğer size uygunsa denemeye değer! Değilse, karbonhidratların tadını çıkarmaya devam edin. Lif bakımından zengin tam tahıllar gibi doğru türü seçmeniz yeterli.

EFSANE 4: Yüksek proteinli diyetler en iyisidir

Diyet yapanlar protein yerine karbonhidratları ikame ettiğinden, bu inanç düşük karbonhidratlı beslenmeyle el ele gitme eğilimindedir. Yeterli proteine ​​ihtiyacınız var, ancak bireysel protein ihtiyaçlarınızın üzerine çıkmanın daha fazla kilo kaybına yol açacağını öne süren çok az araştırma var.

EFSANE 5: Nicelikten ziyade nitelik kilo vermenizi sağlar
Pek çok insanın sağlıklı yiyecek seçmenin kilo kaybı için önemli olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değil. İnsanlar, lif ve protein açısından yüksek bir diyetle beslenirlerse, öğünleri meyve ve sebzelerle doldururlarsa, kalori alımını azaltmayı daha kolay buluyorlar.

Bununla birlikte, fındık, zeytinyağı ve yağlı balık gibi bazı sağlıklı yiyecekler, iyi yağlar bakımından zengin oldukları için kalori açısından zengindirler. Konu kilo vermeye gelince, mesele kalori açığıdır; kullandığımızdan daha az enerji almaktır. Yani yine, kalori açığını korumak için tam olarak ne kadar yediğinizin farkında olmanız gerekir.

EFSANE 6: ‘Diyet yemeği’ kilo vermenin tek yoludur
Aynı zamanda, uzman düşük kalorili ‘diyet yiyecekleri’ iyi bir seçim gibi görünebilir, ancak diyetinizin genel besin profilini dikkate almanız gerekir. Bu yüksek lifli gıdalar, yağsız proteinler ve meyve ve sebzeler sağlığınız ve uzun vadeli diyet başarısının anahtarıdır.

EFSANE 7: Hepimiz aynı oranda kilo veriyoruz
İnsanların sık sık arkadaşlarının haftada iki kilo verdiğinden şikayet ettiklerini duyuyorum ama onlar mücadele ediyor. Bunun nedeni, vücutların makine olmaması ve hormonlar, yiyecek seçimleri, tuz içeriği (su tutulmasına yol açabilen) ve stres seviyeleri dahil olmak üzere bireysel enerji ihtiyacımızı etkileyen pek çok faktörün bulunmasıdır.

Diğer başarı ölçümlerini takip etmek, tartıda sonuç göremeseniz bile kendinizi olumlu hissetmenize yardımcı olabilir. Daha mı enerjiksin? Yediğiniz yiyeceklerle kendinizi daha iyi hissediyor musunuz? Kıyafetleriniz size daha mı iyi oturuyor? Daha iyi uyuyor musun?

Ayrıca kilo vermenin doğrusal bir süreç olmadığını da unutmayın. Başlangıç ​​noktanıza ve şu anda nerede olduğunuza bakın; eğer bir düşüş eğilimi görüyorsanız, doğru yönde ilerliyorsunuz demektir.

EFSANE 8: Sağlıklı beslenme pahalıdır
Özel diyet ürünleri satın almaya gerek olmadığı gerçeğinden zaten bahsetmiştik, ancak birçok kişi aynı zamanda çok sayıda taze ürün satın almanın daha pahalıya mal olacağı konusunda da ihtiyatlı davranıyor. Bütçenize uygun sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Öğünlerinizi toplu hale getirmek ve beslenmeyi artırırken maliyeti azaltmak için uygun fiyatlı bakliyatları, dondurulmuş sebzeleri ve tam tahılları seçin. Örneğin bolonez yapıyorsanız, etin yarısını mercimekle değiştirerek daha fazla hacim elde edin ve paradan tasarruf edin. Daha fazla ilham almak için bütçenize uygun sağlıklı tarif koleksiyonumuza göz atın .

Efsane 9: Daha az yemek için daha çok iç
Öğün atlıyorsanız ve düşük kalorili gazlı içecekler gibi sıvılarla doldurmaya çalışıyorsanız, önemli besinleri ve enerjiyi kaçırıyor olacaksınız. Bu sağlıklı bir alışkanlık değil ve sürdürülebilir değil. Kendinizi tok hissetmediğiniz için saniyeler geçirmeye eğilimli biriyseniz, içecek eklemek yardımcı olabilir. Yemeğinizi yemeden önce içeceğiniz bir bardak su, kendinizi daha hızlı tok hissetmenize yardımcı olabilir. Çorbalar aynı zamanda kilo verme diyeti yapıyorsanız da faydalı olabilir çünkü sizi daha az kaloriyle doyururlar.

EFSANE 10: Kardiyo kilo kaybı için en iyi egzersizdir
Kilo vermek için egzersiz şart değildir; diyet denklemin %70-80’ini oluşturur. Kardiyonun kalori yakmak da dahil olmak üzere pek çok faydası vardır, ancak direnç antrenmanı kas kütlesi oluşturur ve bu da uzun vadede sağlıklı kiloyla ilişkilidir. Genel olarak daha fazla hareket etmeyi hedefleyin ve ivmeyi bulduğunuzda ve bunu rutininize dahil ettiğinizde, kardiyo ve direnç egzersizlerini dengeleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x