Kedicik Belgeselinde Adnan Oktar’ın da Sahip Olduğu Söylenen Bağırsak Yığını Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Adnan Oktar, daha çok Adnan Hoca olarak bilinen ve medyada merak uyandıran bir figür. Kedicik Belgeseli’nin ardından onunla ilgili pek çok sır gün yüzüne çıktı. Kasık yığını hastalığına sahip Adnan Oktar’ın hastalığı hakkındaki detaylar oldukça merak uyandırıcı. Peki bağırsak yığını olarak da bilinen kasık fıtığı nedir? neden olur?

Tüm soruların yanıtı aşağıda ??

Kaynak: 1, 2

140journos tarafından hazırlanan Kedicik Belgesel’ini izlediyseniz Adnan Oktar’ın sağlık durumu hakkındaki ilgi çekici bilgileri de mutlaka duymuşsunuzdur.

Belgeselde yer alan konuşmalarda Adnan Oktar’ın bağırsak yığını hastalığına sahip olduğu hakkında bazı bilgilere yer verildi.

Adnan Oktar’ın bu hastalığa sahip olduğuna dair herhangi bir resmi belge olmasa da belgeselde anlatılanlar ve fotoğraflar incelendiğinde iddiaların doğru olma ihtimali de bulunuyor.

Hatta Kedicik Belgeseli’nde konuşan mağdur kadınlardan biri konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

”Yayında karşısında oturuyoruz. Adamın bacaklarının arasında kocaman bir bağırsak yığını var. Görüyoruz. Bunu cemaatin içindeki herkes biliyordu. Ancak kimse bunu sesli konuşmadı. O da bunu ‘Mehdi’nin bacakları arasında bir büyüklük vardır’ diyerek sahte bir hadise insanlara empoze etti.”

Peki bağırsak yığını hastalığı nedir?

Kasık fıtığı, karın içi organların veya bağırsakların bir bölümünün kasık bölgesindeki karın zarının dışına çıkıp cilt altına doğru genişlemesine verilen isimdir.

Bağırsak yığını olarak da bilinen kasık fıtığı, kadınlardan çok erkeklerde görülür. Bunun nedeni ise erkeklerin anatomik yapısının bu hastalığa daha yatkın olmasıdır.

Erkek çocukları ve yetişkin erkekler, kız çocukları ve kadınlara kıyasla 310 kat daha yüksek bir oranda kasık fıtığına maruz kalırlar.

Bu durumun nedeni ise erkeklerin üreme organlarının gelişim sürecinde kasık bölgesinde meydana gelen boşluktur.

Kasık fıtığı genellikle öksürme, ıkınma veya hapşırma gibi durumlar sırasında yani vücut zorlandığında ve karın iç basıncı arttığında belirginleşir.

Neredeyse on erkekten birinde görülen kasık fıtığının üç farklı türü bulunur. Bu türler direkt herni, indirekt herni ve femoral hernidir.

Direkt İnguinal Herni, karın duvarının doğrudan dışa doğru çıkıntı yapması durumudur ve genellikle her iki tarafta da %40 olasılıkla görülür. Bu durum, kasların zayıflaması ve yaşın ilerlemesi ile daha belirgin hale gelir.

İndirekt İnguinal Herni ise kasık bölgesinde en sık karşılaşılan fıtık türüdür ve genellikle inguinal kanalın iç kısmından çıkar.

Genelde tek taraflı olan bu fıtık, oldukça büyük boyutlara ulaşabilir ve direkt inguinal herni gibi skrotum bölgesine kadar inebilir. Strangüle olarak adlandırılan ve boğulmuş fıtık riskinbu türde oldukça yüksektir.

Kasık fıtığının son türü olan femoral herni, kadınlarda en sık görülen fıtık türlerinden bir tanesidir.

Femoral herni, genellikle gebelik döneminde veya yoğun fiziksel aktiviteler sonrasında ortaya çıkar. Bu tür bir fıtığın oluşumu genellikle belirli bir baskı veya zorlanma sonucunda gerçekleşir.

Kasık fıtığının belirtileri nelerdir?

Kasık fıtıkları çoğu zaman belirti vermeyebilir ancak bazen kasık fıtıkları kasık bölgesinde ortaya çıkan belirgin bir şişkinlik ile kendini gösterebilir. Kişiler bu hastalıkta kasıklarında önce bir rahatlama sonra ise ağrı hissi duyar.

Kasık bölgesinde oluşan şişlikler ise karın basıncı arttığında daha görünür hale gelirken kişiler yatış pozisyonuna geçtiğinde ortadan kaybolur.

Kasık bölgesinde oluşan şişliklerin üzerinde ağrı ya da yanma hissi de oluşabilir. Aynı zamanda kasık fıtığı belirtileri arasında ağırlık kaldırırken rahatsızlık hissi bulunur.

Kimi fıtık türlerinde ise fıtık testis torbasına iner ve bu durum o bölgede şişkinlik oluşmasına neden olabilir.

Tıpkı fotoğrafta görüldüğü gibi…

Kasık fıtığı neden olur?

Erkek bebekler anne karnındayken karın içinde yer alan testisler inguinal isimli iki ayrı kanaldan geçerler. Gebeliğin son iki ayına gelindiğinde ise testisler torbalara yerleşir.

Doğum sonrası bu kanallar normal şartlar altında bebeğin kas gelişimi ile birlikte kapanır. Ancak bazen bu kanalların biri ya da her ikisi kapanmaz ve fıtık oluşumuna zemin hazırlar.

Bu durumun erkeklerde daha yaygın olarak görülmesinin ana nedeni de budur. Genetik faktörler, kolajen sentezindeki düşüş, bağ dokusu zayıflığı, yaşlanma, aşırı kilo alıp verme, ağır yük kaldırma, kabızlık, ıkınma, sürekli öksürük, idrar yapma zorluğu, hamilelik, travmalar ve karın içi tümörler de fıtık oluşumunu tetikleyebilir.

Kasık fıtığı ne kadar risklidir?

Kasık fıtığı iç organların dışarı sarkması sonucunda hayatı tehdit edecek boyutlara ve tehlikeye ulaşabilir. Bu riskin oluşma süreci ise çoğunlukla fıtık boğulması sonucunda gerçekleşir.

Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir?

Kasık fıtığının tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi yer almaz bu nedenle kasık fıtığının tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Kasık fıtığı tedavisinde nadiren kasık bağı kullanılır.

Bu durumun nedeni ise kişilerin ameliyat edilemeyecek fizyolojik özelliklere sahip olması ya da yaşının ilerlemiş olmasıdır.

Fıtık tedavisinde asıl amaç fıtığın karın içine yerleştirilebilmesidir.

Aynı zamanda kişilere uygulanan fıtık tedavisinde kese oluşumunun yok edilmesi ve çıkışa neden olan boşluğun kapatılması da amaçlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x