Dünyanın en sağlıksız besini bir kez daha o seçildi. Bu zehri alanlar bile bile yemeklerine ekliyor

BULYONLAR

Bulyonlar, genellikle yüksek miktarda tuz içerir. Fazla tuz tüketimi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve böbrek hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı bulyonlarda, tatlandırıcılar, renklendiriciler ve koruyucular gibi yapay katkı maddeleri bulunur. Bu katkı maddeleri, alerjilere, sindirim problemlerine ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bulyonlu yiyeceklerin içinde lezzet arttırıcı olarak MSG bulunur. MSG’nin bazı insanlarda baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan etkilere yol açabileceği bilinmektedir.

ŞEKERLİ İÇECEKLER

Gazlı içecekler, meyve suları ve enerji içecekleri gibi şekerli içecekler, fazla kalori ve şeker içerir. Bu da obezite, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yol açabilir.

İŞLENMİŞ ETLER

Salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş etler, yüksek miktarda nitrit, nitrat ve doymuş yağ içerir. Bu da kanser ve kalp hastalıkları riskini artırır.

BEYAZ UN

Beyaz undan yapılan ekmek ve makarnalar, lif bakımından fakirdir ve kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur. Bu da diyabet ve kilo alma riskini artırır.

FAST FOOD

Fast food ürünler, yüksek kalorili, yağlı ve şekerlidir. Ayrıca, trans yağ ve katkı maddeleri içerir. Bu da obezite, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilir.

MARGARİN

Margarin, trans yağ bakımından zengindir. Trans yağlar, LDL (“kötü”) kolesterolü yükseltir ve HDL (“iyi”) kolesterolü düşürür. Bu da kalp hastalıkları riskini artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x