ABD’liler, İsrail zulmü altında bulunan Gazze’deki çocuklar için Beyaz Saray’a yürüdü

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de, çocuklar ve aileleri, İsrail işgali altında insanlık dramının yaşandığı Gazze‘deki çocuklar için Beyaz Saray’a yürüdü.

“BİDEN’A OY VERDİ AMA BİR DAHA ASLA”

Filistin için Amerikalı Müslümanlar adlı sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenen yürüyüş, Washington’daki Franklin Parkı’nda başladı. Çocuklar ve aileleri, ellerinde “Ateşkes şimdi. Gazze‘de çocuklar acı çekiyor”, “Hiçbir çocuk terörist değildir”, “Bu Hristiyan anne utanıyor. Biden’a oy verdi ama bir daha asla”, “Hawaii’den Filistin‘e işgal suçtur” pankartlarıyla parktan Beyaz Saray’a kadar yürüdü.

“BİDEN SEN YALANCISIN”

Yüzlerce kişi, “Biden sen yalancısın”, ” Filistin‘e özgürlük”, “Utanın” “Hemen şimdi ateşkes istiyoruz” ve “Çocuklar için buradayız” sloganları attı. Gazze‘deki çocuklar için yürüyen göstericiler, Filistin bayrakları ve Gazze‘deki yıkımı yansıtan fotoğraflar da taşıdı.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı operasyon düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 62’si Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 383 İsrail askeri öldürüldü. İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

GAZZE’DEKİ CAN KAYBI 13 BİNE YÜKSELDİ

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500’ü çocuk ve 3 bin 500’ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İSRAİL ORDUSU HASTANELERE SALDIRIYOR

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

LÜBNAN SINIRI DA HAREKETLİ

İsrail ordusu ile Lübnan topraklarında bulunan Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x