Öğrencilere kötü hatta çok kötü haber! Sistem tamamen değişti!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğrenciler için kötü haber geldi. MEB tarafından resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile sınıf geçme sisteminden, devamsızlık şartlarına pek çok değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler öğrencilerin işini daha da zorlaştırdı.

Artık ortalaması 50 olan öğrenciler direkt olarak sınıfı geçemeyecek. Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmek içinse ortalamanın 50 olması ve en fazla 3 dersten başarısız olunması şartı aranacak. Normalde bu noktada ders sınırı yoktu. Ortalaması 50 olan öğrenci direkt olarak bir üst sınıfa geçiyordu.

Liselerde 4 dersi zayıf olan öğrenciler ortalaması ne olursa olsun sınıf tekrarına kalacak. Ayrıca, test olan sınavlar da tekrardan yazılı usulüne çevrildi. Böylece sınavlar da daha zor olacak.

Öğrencilere kötü hatta çok kötü haber! Sistem tamamen değişti!

Art arda 2 gün devamsızlık yapan öğrencinin velisine haber verilecek ve okula davet edilecek. Ayrıca özürsüz olarak yapılan devamsızlıklar için 1 saat sosyal sorumluluk projesi zorunlu hale getirildi.

Devamsızlık süresi özürsüz olarak 10 gün toplamda ise 30 günü aşan öğrenciler ders durumlarına bakılmaksızın sınıf tekrarına bırakılacak. Sadece birinci derece yakınını kaybedenler için bu süreler esnetilecek.

Görünen o ki yeni eğitim öğretim dönemi öğrenciler açısından çok daha zor bir hale getirildi. Şunu da belirtelim. “Olsun o zaman açık liseye geçerim” diye düşünmeyin. Çünkü açık liseye geçişte mazeret sunumu istenecek. Mazeret geçerli görülmezse açık liseye geçiş imkanı olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x